Soru:
Katman kalınlığının 3B yazdırılan nesnenin gücü üzerinde herhangi bir etkisi var mı?
Jash Jacob
2016-07-02 12:41:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

100 mikron katman kalınlığındaki bir nesne, 300 mikron katman kalınlığındaki 3B yazdırılan nesneden daha mı güçlü? Uyulması gereken kurallar var mı?

Filament türü - PLA

Bir cevap:
Tom van der Zanden
2016-07-02 14:02:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

3D Matter, konuyla ilgili mükemmel bir makale yayınladı. Daha kalın katmanların, 0,3 mm'lik katmanların 0,1 mm katmanlarla yazdırılan aynı parçadan yaklaşık% 24 daha güçlü bir parça verdiğinden daha güçlü bir parçayla sonuçlandığını gördüler.

Bu çalışmadaki küçük bir sorun şudur: sıcaklığın etkilerine bakmadı. Sıcaklığın yükseltilmesi genellikle daha güçlü parçalarla sonuçlanır çünkü katmanlar daha iyi kaynaşacaktır. Baskı sıcaklığını yükselterek 0,1 mm'lik bir parça kadar 0,3 mm'lik bir parça kadar güçlü bir parça yapmanız mümkündür.

Katmanlar arası yapıştırma için başka bir husus, bir sonraki katmanın ne kadar "ezildiği" dir. bir önceki. Daha geniş bir ekstrüzyon genişliği kullanmak mukavemeti artıracaktır.

FDM parçalarının dayanıklılığıyla ilgili temel sorun, tıpkı ahşabın damar boyunca çok daha güçlü olması gibi, katmanlar boyunca çok daha kolay kırılma eğiliminde olmalarıdır. Tasarımınızı yaparken bunu göz önünde bulundurmanız ve strese / zorlamaya maruz kalacak özelliklerin XY düzleminde basılmasını sağlamanız gerekir.

Mükemmel makaleye bağlantı için +1. Teşekkürler Tom.
Katman yüksekliğine göre güçteki farkın çoğu, daha düşük katman yükseklikleri ile daha sıcak baskı yapılarak ele alınabilir. Yüksekliğinin yarısı kadar olan bir iplik, iki kat daha hızlı soğur. Daha hızlı soğutma, daha zayıf baskılar anlamına gelir.
@RyanCarlyle: bu aynı zamanda ısıtılmış bir odada baskı yapmanın parça gücünü artırdığı anlamına mı geliyor?
Evet kesinlikle. Eğilme gerilmesi, katmanlarda artık gerilmeler bırakarak baskıyı zayıflatır ve bu da baskıyı uygulanan yüklere karşı daha kırılgan ve zayıf hale getirir. Daha sıcak odalar, baskıda daha az eğilme stresine sahiptir.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...