Soru:
PLA filamentim neden spiral bir şekil oluşturuyor ve ekstrüderimi tıkıyor?
Curtis
2016-05-03 23:08:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yepyeni PLA filamenti kullanıyorum ve ekstrüderimde sık sık tıkanma oluyorum.

Bu sorunu 2 farklı satıcıdan 2 farklı filamentle yaşadım.

Bu iyi yazdırılacak, sonra tıkanacak. Tıkanmadan önce 5 dakikadan fazla sürmüyor gibi görünüyor. Tıkandığında ve ben filamanı çıkardığımda, her zaman bir tirbuşon gibi spiral (sarmal) şeklinde bükülür. Aşağıya 2 tıkanıklığın resmini koydum.

5 derecelik artışlarla 180 ° C'ye kadar 220'lik bir sıcaklık kullanmayı denedim ve aynı sonucu aldım. 70 derece ısıtılmış yatak üzerine BÜYÜK taban katmanını basar. Eğilme veya soyulma yok. Ancak birkaç katmandan sonra tıkanır ve ekstrüzyonu durdurur.

Tek ekstrüder kafalı bir HIC PRUSA I3 yazıcı kullanıyorum. Yazıcıyı sadece birkaç haftadır kullanıyorum. ABS ile iyi baskı yapıyordu, ancak ABS ısıtılmış yataktan soyuluyordu, bu yüzden biri PLA ve saç spreyi kullanmamı önerdi. Saç spreyi HARİKA !! Gerçekten iyi yapışır ve aynı zamanda kolayca çıkarılır (yatak biraz soğuduktan sonra).

Lütfen ekstrüderde aynı sorunu yaşayıp yaşamadığınızı lütfen bize bildirin. şekil.

Bu arada, aşağıdaki yeşil iplikteki siyah işaretlere dikkat etmeyin. Hâlâ ekstrüde edilip edilmediğini görmek için bir sivri uçlu kalemle yarım inç kadar bir noktayı işaretliyorum.

Filament Helix

Sanırım anladım sorun. Şimdi, bir çözüm bulmak için ... Aşağıdaki resme bir göz atın. Isı elemanından ısı emiciye giden 1 inçlik bir tüp vardır. Bu 1 inçlik boru GERÇEKTEN sıcaktır ve 1,75 mm'den daha büyüktür. Böylece, filaman kafasına giderken bu tüpün içinden geçer ve tüpün içinde yumuşar çünkü tüp başa kadar çok sıcaktır. Filament ısındığında erir, bükülür ve kıvrılır, bu da kendisini ısıtılmış uca itmez ve yazdırdığım her şeye İTMEMEKTEDİR.

Çözüm, soğutucu ile ısıtılmış kafa arasındaki bu 1 inçlik şaftı soğutmanın bir yolunu bulmak, böylece içindeki filamentin erimesini önlemek olabilir.

Herhangi bir fikir ??

Extruder Assembly

İşte ısı ipucumun bir resmi. Milin ısıtıcıdan yaklaşık 1 inç dışarı çıktığını unutmayın. Üst kısmı (beyaz okun üstünde) ısı emicinin içindedir. Ancak 3/4 inçlik kısmı çıplak ve açık. Metal boğazın içinde de teflon tüp yoktur.

enter image description here

Another picture of the extruder

üç yanıtlar:
darth pixel
2016-05-03 23:31:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Elde ettiğiniz şekli açıklamak oldukça kolay. Sizin durumunuzda mümkün olan en düşük enerjinin şeklidir. Basit ama sorunu açıklamıyor ... yoksa açıklıyor mu?

Öyle. Filament, tıkandıkça ekstrüdere konulamaz. Bu bizi bazı bariz açıklamalara götürür. Bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Öyleyse, böyle bir tirbuşon oluşturmak için yeterli yer olması nasıl mümkün olabilir? Bahse girerim, ekstrüder soğutucunun içinde teflon borunuz yok. Böylece filament soğutma bloğuna girer ve soğutma bloğunun kendisi filament yumuşadığında sıcaklığa kadar ısınana kadar her şey tamamdır, o zaman filamanı nozuldan dışarı itmek için yeterli kuvvet yoktur, böylece meme filamenti bükülür ve şeklini oluşturur. söylendiği gibi en düşük enerji.

Kontrol edilecek seçenekler:

  1. Ekstrüderinizi parçalara ayırın. Teflon boru olup olmadığına bakın. Uzunluğu uygunsa.
  2. Soğutma fanının iyi çalışıp çalışmadığını kontrol edin, havayı ısıtmaya itiyor ancak soğutucudan emmiyorsa.

[düzenle]

Fotoğraflarınıza daha yakından baktığımda, böyle bir teflon piponuz olmadığından eminim. Spiralinizin düz bir dış (sanal) yüzeyi var ... Tam olarak 4 mm çapında sıcak boruya itilecekmiş gibi görünüyor.

[edit2] lütfen bir göz atın resim enter image description here

Ya eksik PTFE tüpü ya da 3 mm filament için tasarlanmış parçalar kullanıyor.
@RyanCarlyle evet ... iyi nokta.
Başarmak. Tüpte teflon yok. Borunun bir ucunda metal bir dudak vardır, bu nedenle 3 mm sığmaz. Diğer ucun dudağı yok. Sadece çıplak metal boru. Diğer bir sorun ise, bir ısı emicinin ısı kalkanına baskı yapmamasıdır. Vidalar çok uzun olduğundan yanında sallanıyor. Vidaların baş kısmına 2 adet somun taktım. Şimdi ısı emici, ısı kalkanına karşı çok sıkı. Bu, vida milini biraz daha soğuk tutacaktır.
@Curtis ama neden soğutucudan bu kadar uzun bir boru çıkıyor? Bir şeyler yolunda değil. Hotend'in sıcak ucunda :) ısıtıcı ve soğutucu arasında 2,3 mm'den fazla boşluk olmamalıdır. Bu bir ısı bariyeridir. Isıtıcıdan soğutucuya ısı transferini düşürür. Kesinlikle boşluk çok geniş. HE'nizi daha soğuk bir fan olmadan gösterebilir misiniz?
Yukarıdaki resme bir göz atın benim yazımda tüm bölümler etiketlidir. Fanı görebilirsin. Fanın alt kısmı, ısı alıcının alt kısmıyla aynı hizadadır. Tüp doğrudan oradaki lavaboya gider. Isıtıcıdan lavaboya yaklaşık 1 cm. Sanırım sorun, metal boğazın içinde kafaya giden plastik bir tüp olmaması. Diğer sorun, ısı alıcılarının birbirine sıkı olmamasıydı. Bunu düzelttim ve içinde plastik tüp bulunan yeni boğaz parçalarının gelmesini bekliyorum.
@Curtis Resim eklediğinizi fark ettim ama lütfen soğutucu fan olmadan fotoğraf çekin. ayarlarınızı anlamama yardımcı olur. Bu kadar uzun bir ısı bariyerine sahip olmak yanlış olduğu için bunu soruyorum. İpliğin tamamı soğutucu içinde olmalıdır ... sanırım soğutucu baş aşağı monte edilebilir :)
@Curtis cevabımda edit2'ye bakın
Orijinal gönderimi birkaç resimle güncelledim. Yazıcımdan uzaktayım, ancak çevrimiçi olarak tam kurulumumun iyi fotoğraflarını buldum. Ekstrüderin yolunda olacağından, boruyu soğutucuya daha yükseğe taşımanın bir yolu yoktur. Sanırım tüpü 7/8 "kısaltabilirim. İçinde Teflon bulunan yedek tüpler sipariş ettim. Umarım bu yardımcı olur. Sonuç olarak HIC, ekstrüder / yazıcı kafası düzeneği ile KORKUNÇ bir tasarıma sahip. Yetersiz ve tembel .. Rastgele parçalara sahip 11 yaşındaki bir çocuğun hepsini bir araya getirmesi gibi (muhtemelen onu nasıl tasarladılar)
amra
2016-05-24 19:17:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Isı bloğu ile soğutucu arasındaki mesafe çok büyük (3/4 inç, neredeyse 2 cm). Bu alanda filamentiniz bir miktar yarı erimiş haldedir, ısı emici kısımdaki gibi soğutulmamıştır, ısı bloğu kısmındaki gibi erimemiştir. Olabildiğince küçük, 0,5 cm'den daha küçük yapmalısınız.

Thomas Sanladerer tarafından oluşturulan video, sıcak uçlar hakkında harika bir bilgi kaynağıdır: Kendi 3D Yazıcınızı oluşturun: Hangi popüler ucu seçmelisiniz! a>

Caleb Foster
2018-07-07 23:14:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bunun gerçekten büyük bir katman olduğunda ilk katmandaki izlerimde olduğunu buldum. Çok düşük bir şey üzerinde başlangıç ​​fan hızına sahipseniz ve uzun süre baskı yaparsa (yani dev ilk katman), filamanı bükecektir. Cevaplar için teşekkürler, benim de kafam karıştı.

Stack'e hoş geldiniz! [Tura] katılmanızı ve ardından ürün soğutma fanı hızını değiştirmenin davranışı değiştirip değiştirmediğini detaylandırmanızı öneririm. Soğutucu soğutma fanı aşırı pişmeyi, sızıntıyı veya sıcak ucun tıkanmasını önlemek için her zaman çalışması gerektiğinden, bunun baskıyı nasıl etkileyeceği konusunda kafam karıştı.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...